Fotovoltaický panel a jeho funkcia

Objavenie fotovoltaiky siaha do roku 1839, kedy na tento objav prišiel francúzsky vedec A. E. Becquerel. V tomto období sa však fotovoltaický panel a jeho články používali iba vo vesmíre a v kozmických programoch. V súčasnosti sa však fotovoltika dostáva čoraz viac do povedomia ľudí a fotovoltaický panel si dávajú namontovať na svoje domy či iné nehnuteľnosti.

fve

Efektivita fotovoltaických panelov

Význam fotovoltaických panelov spočíva v premene solárnej energie zo Slnka na elektrickú energiu. Vďaka využívaniu slnečného žiarenia sa dá v domácnostiach zabezpečiť efektívnejšie vykurovanie či ohrev teplej vody. Vďaka tomuto spôsobu vykurovania sa dajú ušetriť aj nemalé finančné prostriedky. Náklady na vykurovanie domácnosti tvoria výraznú položku, ktorá zaťažuje finančný rozpočet. Vďaka úsporným a ekologickým spôsobom na vykurovanie sa však dajú zmierniť. Medzi ekologické zdroje energie okrem fotovoltiky patria napríklad solárne panely, kotly na biomasu, veterné turbíny či tepelné čerpadlá. Investícia do týchto spôsobov vykurovania je však vyššia, ale vydrží desaťročia a návratnosť sa objaví do pár rokov. Moderný a ekologický spôsob vykurovania navyše ocenia aj vaše budúce generácie, ktoré nebudú závislé na dostatočnom množstve dreva či drevených brikiet.

Fotovoltaický panel dokáže dokonca prijímať energiu zo slnečného žiarenia aj keď je zamračené a tiež aj z odrazu okolitých budov. Fotovoltaický panel sa dá navyše použiť aj tam, kde nie sú klasické zdroje energie a inžinierske siete. Aby fotovolatický panel efektívne fungoval potrebuje iba dostatok slnečného žiarenia. Tým pádom sa dá tento spôsob využiť aj v chudobnejších krajinách okolo rovníka, ktoré nemajú dostatok finančných prostriedkov, ale majú dostatok slnečného žiarenia. Aj na Slovensku máme dostatočný počet slnečných dní, čo ocenia všetci, ktorí sa zaujímajú o ekologický a ekonomický spôsob vykurovania domácnosti. Navyše s fotovoltikou, či inými ekologickými spôsobmi čerpania energie nevznikajú žiadne škodlivé emisie a neznečisťuje sa životné prostredie. Domácnosti, ktoré si zavedú tieto systémy sa stanú menej závislými od dodávky ropy, elektrickej energie a podobne.

fotovaltaické panely

Pri budovaní novostavby či pri rekonštrukcii domu sa poraďte s odborníkmi, ktorý zo spôsobom vykurovania je pre vás ten najvhodnejší. Vďaka profesionálnym radám od odborníkov zo spoločnosti Viessmann, s.r.o. sa vyhnete nesprávnemu investovaniu do nevhodného spôsobu vykurovania. Ak vás problematika ohľadne ekologického a efektívneho vykurovania zaujala neváhajte navštíviť internetovú stránku www.viesmann.sk, ktorá ponúka možnosti a spôsoby ako si zabezpečiť teplo v domácnosti.