Kúpa starého domu – áno, či nie?
Zvažujete kúpu starého domu? Dajte si pozor, nech nestojí v minulosti zaplavenej oblasti. A hoc to mohol byť len výnimočný prípad a v súčasnosti sú už vytvorené opatrenia, aby sa niečo také neopakovalo, je treba sa pozrieť na základy a statiku domu. Či sa nezmenil podklad pod domom a nepraskajú múry.
Taktiež sa informujte, koľko rokov dom nie je obývaný. Stavba mohla totižto počas neobývaných zím nasiaknuť vlhkosťou. A hoc sa ho majitelia možno snažili temperovať, nie je to to isté, ako keby bol plne vykurovaný celú vykurovaciu sezónu. Avšak lepšie niečo ako nič. Už obhliadka nehnuteľnosti vás však môže upozorniť, že niečo nie je v poriadku. Ak voľným okom vidíte mokré fľaky na stenách, je treba zbystriť pozornosť. Áno, dom je vždy možné podpíliť, odizolovať, steny odvlhčiť a presušiť, len s tým treba rátať a prehodnotiť, či do toho chcete ísť. Pretože ak by to bolo potrebné a vy by ste sa tomuto problému dôkladne nevenovali, vlhkosť by mohla ostať v stenách a po všetkých úpravách by ste museli i tak urobiť úkony, ktoré boli nevyhnutné. A hoci by ste pri rekonštrukcii ušetrili nejaké financie, ale vynaložíte ich o niečo neskôr.
Keď už sa rozhodnete pre kúpu staršej nehnuteľnosti, vo väčšine prípadov bude potrebná výmena elektrického vedenia, vodovodných potrubí a pri zmene dispozície kúpeľne, či toalety i zmena odpadu. V prípade, že chcete meniť dispozíciu domu, bude potrebná konzultácia so statikom, či je to možné. Porada so statikom je nutná aj v prípade prasklín v stenách. Vie vám povedať, či je alebo nie je narušená statika stavby.
Ďalšou položkou, ktorej výmenu budete musieť zvážiť je výmena strechy. Nie je to malá položka, ale investícia do nej sa vám vyplatí. Už menšou, ale stále nemalou finančnou záťažou je výmena okien, stierok, kúrenia (vykurovací systém + radiátory/podlahové kúrenie). Určite je tiež treba dať pozor na stav komína. No a na záver, po položení podlahy, vybavenia kúpeľne, kuchyne a ďalších miestností bude potrebné zateplenie, aby mesačné náklady na bývanie neboli vysoké.
Je veľmi dôležité si vopred zvážiť cenu nehnuteľnosti a predpokladanú hodnotu rekonštrukcie, aby vás celková investícia nevyšla približne alebo rovnako ako nový dom. I keď niektoré stavby sú obývateľné a opravu môžete realizovať postupne, a tak nie je potrebná taká veľká suma peňazí na začiatok. Tiež je však pravda, že najmä hrubé úpravy, ktoré obsahujú búranie, sekanie, vŕtanie (rozvody, či potrubia) je lepšie urobiť ešte pred bývaním. Dokonca najlepšie urobiť všetko pred nasťahovaním, inak vás neporiadok, prach a neustále opravy budú časom zaťažovať.
No ak všetko urobíte správne, poctivo, nevynecháte žiadnu fázu opravy, tak i zo starého domu môže vzniknúť krásny domov lahodiaci oku i duši. O to viac vám prirastie k srdcu, keď viete, že ste si ho upravili podľa seba, koľko námahy ste do neho vynaložili a koľko času tam strávili. Nie je to ľahká cesta, ale výsledok môže stáť za to. Tak veľa šťastia.